Mecenat kultury

Działalność w obszarze kultury stanowi już od ponad 30 lat ważną część działań społecznych Banku Millennium. Bank wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym.

Jest mecenasem kultury 360°, promując sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Wspiera kulturę niszową i popularną. Jest z założenia partnerem długofalowym. Już od 17 lat jest mecenasem Millennium Docs Against Gravity – największego festiwalu filmowego w Polsce, od 20 lat jest sponsorem Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka, jest też wieloletnim sponsorem tego jednego z najważniejszych wydarzeń polskiej sceny kabaretowej Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry. Przez 17 lat fundował nagrodę dla wybitnych twórców kultury Złote Berło, 11 lat był mecenasem Pereł Millennium – wspólnego programu Banku i TVP, którego celem była produkcja, promocja i prezentacja na antenie TVP wydarzeń artystycznych z kręgu kultury wysokiej. Bank był także sponsorem festiwalu muzyki współczesnej Sacrum Profanum, Bella Skyway Festival – multimedialnego widowiska przygotowanego przez międzynarodowe grono artystów, Festiwal „Dwa Teatry”, Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, Festiwalu Mozartowskiego w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz wielu innych wydarzeń.

W 2022 Bank objął też mecenatem wystawę polskich fotografów „Solidarni”, pokazującą dramat uchodźców z objętej wojną Ukrainy oraz nadzwyczajną solidarność Polaków w stosunku do nich. Wystawa była prezentowana w Gdańsku, Warszawie i Chełmie.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

Najważniejszym projektem kulturalnym wspieranym przez Bank jest festiwal Millennium Docs Against Gravity. To największy festiwal filmowy w Polsce i liczący się festiwal filmów dokumentalnych w świecie. Bank Millennium jest partnerem festiwalu już od 17 lat, kontynuując jednocześnie w jego ramach projekt audiodeskrypcji, umożliwiający uczestnictwo w festiwalu osobom z niepełnosprawnościami. Bank jest również fundatorem nagrody głównej festiwalu, a w 2022 roku również dwóch nagród specjalnych dla ukraińskich twórców.

 

W maju 2022 roku odbyła się 19. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity, po raz trzeci w formule hybrydowej. Podczas festiwalu zaprezentowano 192 filmy, którym towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. Jak co roku, festiwal poruszył wiele istotnych kwestii – od ekologii, przez różnorodność, politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę, popkulturę, po relacje rodzinne. Festiwal odbywał się w ośmiu miastach, w tym po raz pierwszy w Łodzi oraz online na platformie festiwalowej. W 19. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity wzięło udział 138 tysięcy osób.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największe święto kina dokumentalnego w Polsce, a jego popularność z roku na rok rośnie. Twórcom festiwalu, a także jego mecenasowi – Bankowi Millennium – zależy na przybliżaniu wiedzy o współczesnym świecie jak najszerszej grupie odbiorców. Obecność festiwalu w wielu miastach, a od 2020 roku także online, pozwala najlepszym filmom dokumentalnym z całego świata dotrzeć do szerokiej publiczności. Dzięki temu Millennium Docs Against Gravity realizuje swoje główne cele – edukację filmową i społeczną, docieranie z kulturą audiowizualną do szerokiej publiczności, nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych ośrodkach.

Bank Millennium rozszerza ideę społeczności bez barier, również w sferze pozabankowej. W 2022 roku kontynuował w ramach festiwalu projekt audiodeskrypcji, dzięki któremu wybrane filmy były dostępne z audiodeskrypcją i wersją lektorską, ułatwiając tym samym osobom z niepełnosprawnościami wzroku dostęp do świata kultury.

W ramach mecenatu 19. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity Bank wsparł ukraińskich twórców, fundując dwie dodatkowe nagrody specjalne – dla reżysera/reżyserki najlepszego filmu ukraińskiego oraz najlepszego projektu nowego filmu z Europy Wschodniej. Otrzymali je Oleksiy Radynski za film „Nieskończoność według Floriana” oraz Tetiana Dorodnitsyna i Andrij Litvinienko za projekt filmu „Matka Aniołów”.

Wyniki wyszukiwania