Bank dąży do istotnego wzrostu powtarzalnej rentowności i efektywności . Wykorzystując oczekiwany wzrost rynku (oczekuje się, że wszystkie segmenty biznesowe wzrosną o ponad 10% rocznie) oraz środowiska wyższych stóp procentowych, Bank dąży do osiągnięcia przychodów ogółem za rok 2024 (suma przychodów z głównych segmentów biznesowych przed korektami konsolidacyjnymi) ok. 50% wyższych niż w roku 2021, przy czym głównym determinantem ma być biznes detaliczny.
W horyzoncie Strategii Bank będzie się odnosił do wyzwań związanych z kredytami hipotecznymi w walutach obcych. Bank dąży do obniżenia swojej ekspozycji na walutowe kredyty hipoteczne do około 7% portfela kredytowego ogółem z około 14,6% w 2021 r. Bank zamierza stawić czoła temu wyzwaniu wspólnie z klientami. Ilustrują to dobrze dobrowolne ugody, których liczba w 2021 roku przewyższyła liczbę nowych spraw sądowych. W ciągu najbliższych 12 miesięcy Bank aspiruje do utrzymania tempa udanych negocjacji z klientami.
Od lat Bank bierze aktywny udział we wspieraniu środowiska, w tym finansowaniu projektów oszczędności energii. Grupa Banku Millennium nie udziela finansowania dla nowych kopalni węgla oraz inwestycji w energetykę opartą na źródłach węglowych, z wyłączeniem nowych inwestycji związanych z redukcją zanieczyszczeń. Kilka lat temu Bank podjął decyzję o znacznej redukcji ekspozycji finansujących branżę węglową. W efekcie ekspozycje na wydobycie węgla i węglowodorów w portfelu są w chwili obecnej bliskie zera, natomiast branże bezpośrednio związane z górnictwem są w chwili obecnej marginalne (na koniec 3kw21. ekspozycja Grupy Banku Millennium stanowiła 0,96% portfela korporacyjnego oraz 0,27% całego portfela Grupy). Bank planuje w 2022 r. redukcję własnych emisji CO2e o 50% w porównaniu z poziomem 2020 r.; osiągnięcie neutralności klimatycznej w obszarze emisji własnych (na poziomie 1 i 2) do 2027 r., oraz pełnej neutralności (zakres 3) do roku 2050. Bank będzie aktywnie wspomagać klientów korporacyjnych w podejmowanych przez nich działaniach dekarbonizacyjnych, głównie w rozwijaniu ich planów inwestycyjnych związanych z pakietem funduszy europejskich, zwłaszcza zielonych finansów.