Raport finansowy i ESG

Działalność w obszarze kultury stanowi już od ponad 30 lat ważną część działań społecznych Banku Millennium. Bank wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim, ale i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, ponieważ promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Bank Millennium sięga po kulturę niszową i popularną. Jest z założenia partnerem długofalowym. Przez 17 lat fundował nagrodę dla wybitnych twórców kultury Złote Berło, 11 lat był mecenasem Pereł Millennium – wspólnego programu Banku i TVP, którego celem była produkcja, promocja i prezentacja na antenie TVP wydarzeń artystycznych z kręgu kultury wysokiej. Przez 17 lat był sponsorem Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka. Wspierał także przez wiele lat festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum, Bella Skyway Festival – multimedialne widowisko przygotowane przez międzynarodowe grono artystów, Festiwal „Dwa Teatry”, Gdański Festiwal Muzyczny, Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Operze Kameralnej i wiele innych.

W 2021 roku Bank Millennium został doceniony za swoją działalność na rzecz kultury - już po raz szósty został wyróżniony Dźwigaczem Kultury przez Krakowskie Biuro Festiwalowe za mecenat nad festiwalem Sacrum Profanum. Z kolei w plebiscycie Złoty Bankier, wspierany przez Bank Millennium Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, wraz z wydarzeniem Docs Against Isolation z 2020 roku, zostały docenione przez internautów, zajmując drugie miejsce na podium w konkursie „Złoty bankier” w kategorii „Bank wrażliwy społecznie”.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

Najważniejszym projektem kulturalnym wspieranym w 2021 roku przez Bank był Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. To największy festiwal filmowy w Polsce i liczący się festiwal filmów dokumentalnych w świecie. Bank Millennium jest partnerem festiwalu od 16 lat i podpisał porozumienie o przedłużeniu współpracy na lata 2022-2024.

We wrześniu 2021 roku odbyła się 18. edycja Festiwalu Millennium Docs Against Gravity, po raz drugi w historii w formule hybrydowej. Bank Millennium wraz z organizatorem festiwalu wyszli naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom wszystkich odbiorców kultury, oferując im dostęp do 150 filmów dokumentalnych z całego świata w salach kinowych siedmiu miast oraz online na platformie festiwalowej. Dodatkowo w ramach wydarzenia Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity wybrane filmy zostały zaprezentowane w 27 miastach w Polsce. Festiwal to nie tylko projekcje filmów, ale również debaty i akcje poruszające ważne tematy społeczne, dotyczące m.in. ekologii czy różnorodności. Hybrydowa edycja festiwalu w 2021 roku przyciągnęła łącznie 134 000 widzów.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największe święto kina dokumentalnego w Polsce, a jego popularność z roku na rok rośnie. Twórcom festiwalu, a także jego mecenasowi – Bankowi Millennium – zależy na przybliżaniu wiedzy o współczesnym świecie jak najszerszej grupie odbiorców. Swój intensywny rozwój festiwal zawdzięcza między innymi nomadycznemu charakterowi. Obecność festiwalu w wielu miastach, a od 2020 roku także online, pozwala najlepszym filmom dokumentalnym z całego świata dotrzeć do szerokiej publiczności. Dzięki temu Millennium Docs Against Gravity realizuje swoje główne cele – edukację filmową i społeczną, docieranie z kulturą audiowizualną do szerokiej publiczności (nie tylko w dużych miastach) oraz niesienie wzruszeń i emocji.

 

Bank Millennium rozszerza ideę społeczności bez barier również w sferze pozabankowej. W 2021 roku, już trzeci rok z rzędu, podczas 18. edycji Festiwalu wybrane filmy były dostępne w wersji z audiodeskrypcją i wersją lektorską, ułatwiającą osobom z niepełnosprawnościami wzroku dostęp do świata kultury.

Wyniki wyszukiwania