Raport finansowy
i ESG 2020

Promocja kultury

Bank od początku swojej działalności biznesowej angażował się w udostępnianie i upowszechnianie kultury w Polsce.

MDAG_Obraz3 MDAG_Obraz3

Od ponad 30 lat stanowi to ważną część działań społecznych Banku. Pandemia niczego w tym podejściu nie zmieniła. Budżet Banku i Fundacji Banku Millennium został w 2020 roku utrzymany na dotychczasowym poziomie. Rozumiejąc, że miesiące naznaczone COVID-19 były niezwykle trudne dla instytucji kultury, kin i teatrów, Bank postanowił nie ograniczać dotychczasowego wsparcia na tym polu. Działalność w obszarze kultury opierała się zwyczajowo na następujących założeniach:

  • preferowana jest współpraca w ramach programów wieloletnich, o jasno opisanych celach
  • wspierane programy powinny mieć szeroki odbiór społeczny i być dostępne także za pośrednictwem mediów
  • partnerami w realizacji programów kulturalnych powinny być przede wszystkim instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz media

W 2020 roku Bank zaangażował się w następujące wydarzenia:

W ramach akcji #zostanwdomu w pierwszych tygodniach pandemii Bank bezpłatnie udostępnił online filmy festiwalowe Millennium Docs Against Gravity z poprzednich lat oraz wersje online spektakli teatralnych emitowanych przed laty przez TVP w ramach Pereł Millennium.

Najważniejszy projekt kulturalny, którego mecenasem jest Bank to Millennium Docs Against Gravity Film Festiwal – największy festiwal światowego filmu dokumentalnego w Polsce. W 2020 roku Bank po raz piętnasty został jego mecenasem.

17. edycja festiwalu odbyła się po raz pierwszy w formule hybrydowej – przez dwa tygodnie odbywały się tradycyjne pokazy w salach kinowych, kolejne dwa online na stronie MDAG.pl. Pokazano w sumie 150 filmów dokumentalnych z całego świata. W siedmiu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie, na seanse kina dokumentalnego i wydarzenia towarzyszące, organizowane zgodnie z wymogami sanitarnymi, wybrało się 65 000 widzów, a w części online festiwalu sprzedano 60 000 biletów online.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w programie festiwalu znalazły się filmy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących – przygotowane specjalnie dla osób niewidomych i słabowidzących, seniorów oraz osób z dysleksją i niepełnosprawnością intelektualną, by mogli bez ograniczeń uczestniczyć w pokazach. Pokazy filmów z napisami dla niesłyszących, audiodeskrypcją i wersją lektorską udostępnianymi w specjalnej aplikacji odbyły się w Warszawie i Gdyni oraz podczas seansów online. Te cztery filmy to „iHuman”, „Grubaski na front”, „Ściana cieni” i „Dla Samy”.

Również pracownicy mieli możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych objętych mecenatem Banku. Między innymi wszystkie osoby pracujące w Millennium otrzymały 1 000 bezpłatnych biletów online do wykorzystania podczas wirtualnej odsłony festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

18. edycja festiwalu muzyki współczesnej Sacrum Profanum, tym razem w formacie online na platformie Play Kraków, odbyła się w dniach 1-30 listopada 2020 roku. Po raz kolejny sponsorem wydarzenia został Bank Millennium. Również zainteresowani pracownicy mieli szansę zdobyć e-bilety i uczestniczyć m.in. w dziewięciu premierowych koncertach u siebie w domu.

Bank Millennium został doceniony za swoją działalność na rzecz kultury i nagrodzone Złotym Dźwigaczem Kultury. Nagrodę przyznało Krakowskie Biuro Festiwalowe za mecenat nad festiwalem Sacrum Profanum, który Bank wspiera nieprzerwanie od 2012 roku.

Wyniki wyszukiwania