Raport finansowy
i ESG 2020

Fundusze na pierwszy polski test na obecność koronowirusa

Fundacja Banku Millennium i Bank Millennium przekazała 500 tysięcy zł Instytutowi Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, który opracował pierwszy polski test na obecność koronawirusa i prowadzi dalsze prace badawczo-rozwojowe nad testami nowej generacji.

Testy trafiły już do produkcji. Pomoc w zwiększeniu skali i przyspieszeniu procesu testowania Polaków są zdaniem Banku, do czasu masowej dostępności szczepionki, warunkiem niezbędnym powrotu do normalności w życiu społecznym i gospodarczym. Wsparcie dla Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu zostało uzgodnione z pracownikami Banku, który swoją wolę wyrazili w wewnętrznej ankiecie.

ICHB PAN jest wiodącym ośrodkiem naukowym, od wielu lat specjalizującym się w badaniach RNA, w tym w badaniach wirusów zawierających RNA jako swój materiał genetyczny. Do takich wirusów należy również koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19. Natychmiast po pierwszych zakażeniach tym wirusem w Polsce naukowcy z Instytutu przystąpili do prac nad testami wykrywającymi obecność SARS-CoV-2 w organizmie człowieka. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu oraz doskonałemu zapleczu aparaturowemu uruchomili błyskawicznie „Wirusową Grupę Wsparcia” wykonującą testy na SARS-CoV-2, pracującą w trybie 24/7.

Wyniki wyszukiwania