W 2019 wzrost gospodarczy w Polsce spowolnił, dalej jednak pozytywnie wyróżniał się na tle regionu oraz Unii Europejskiej. Warto jednak odnotować istotne spowolnienie tempa wzrostu w drugiej połowie roku, jak wspomniano powyżej. Dynamika wzrostu kredytów w sektorze również spowolniła: wzrost o 5,2% r/r w porównaniu do 7,6% w roku 2018 (wg. danych NBP), z tego kredyty detaliczne 6,0% w porównaniu do 7,6%, a kredyty dla przedsiębiorstw 3,9% w porównaniu do 8,5%.
Tempo wzrostu depozytów pozostało w 2019 roku na niezmienionym do poprzedniego roku poziomie 8,5% r/r. W konsekwencji, płynność sektora bankowego w Polsce, mierzona wskaźnikiem kredyty/depozyty, poprawiła się do poziomu 93% z poziomu 96% na koniec poprzedniego roku.
Zysk sektora bankowego wzrósł o 2% r/r po 11-tu miesiącach (wg danych KNF), jednakże biorąc pod uwagę istotną skalę rezerw na walutowe kredyty hipoteczne tworzonych przez banki w grudniu, zysk za cały rok 2019 prawdopodobnie będzie poniżej zysku roku poprzedniego. Trendy w wynikach operacyjnych sektora istotnie się pogorszyły. Tempo wzrostu przychodów pozostało na solidnym poziomie (+9% r/r) dzięki 11%-owemu wzrostowi wyniku odsetkowego oraz niemal 7%-owemu wzrostowi wyniku prowizyjnego. Dynamika wzrostu kosztów również przyspieszyła (niemal 9% r/r). Rosnący poziom rezerw (+16% r/r) oraz wyższa efektywna stopa podatkowa (27% wobec 25% w porównywalnym okresie roku ubiegłego) również wpłynęły negatywnie na rentowność sektora. Analizując dane sektorowe należy jednak pamiętać o ich ograniczonej porównywalności r/r ze względu na procesy konsolidacyjne.
Polski sektor bankowy utrzymywał bardzo silną pozycję kapitałową. Na koniec listopada 2019 roku, kapitały własne banków polskich osiągnęły poziom 210 mld PLN, a wskaźnik wypłacalności wynosił 18.9% (łączny wskaźnik kapitałowy – TCR) oraz 17,0% (wskaźnik Tier 1). W listopadzie KNF nieco zmienił kryteria dywidendowe (wypłata 100% zysku), jednakże większość kryteriów pozostała niezmieniona. Podobnie, bufory kapitałowe oraz wynikające z nich minimalne wskaźniki kapitałowe pozostały na relatywnie wysokich poziomach. Utrzymywanie wysokich buforów i wskaźników kapitałowych przez polskie banki jest elementem pozytywnym z punktu widzenia ryzyka, jednakże negatywnie wpływa na rentowność kapitału zaangażowanego przez akcjonariuszy banków (słabszy wskaźnik ROE i ograniczona dywidenda).
2019 rok przyniósł kontynuację procesów konsolidacyjnych. W listopadzie BNP Paribas Polska sfinalizował fuzję z Raiffeisen Polska a Bank Millennium z Euro Bankiem. W rezultacie, liczba banków komercyjnych spadła do 30 z 32 na koniec roku 2018. Na koniec września, udział 5 największych banków w aktywach ogółem całego sektora wynosił 53% w porównaniu do 51% w tym samym czasie roku poprzedniego.
Według prognoz Banku, rok 2020 powinien przynieść dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego (PKB +3,2%), głównie z powodu spadku tempa wzrostu inwestycji (2020: +2,1% r/r po 7,8% szacowanym w 2019). Spodziewany stabilny wzrost dochodów gospodarstw domowych powinien przynieść kontynuację wysokiego tempa wzrostu depozytów detalicznych, a oczekiwane utrzymanie konsumpcji prywatnej oraz popytu na nieruchomości na wysokim poziomie powinno wspierać popyt na kredyty w segmencie klientów indywidualnych.
Na koniec 2019 roku Grupa Banku Millennium znajdowała się na 7 miejscu wśród największych banków komercyjnych w Polsce wg aktywów ogółem i depozytów. Udział Banku w depozytach wynosił 6,0% (5,3% na koniec roku 2018), a w kredytach 5,7% (4,6%). Grupa Banku Millennium utrzymywała relatywnie silniejszą pozycję w segmencie depozytów gospodarstw domowych (7,2% wobec 6,2% na koniec roku 2018), kredytach hipotecznych (8,3% wobec 6,8% na koniec roku poprzedniego) oraz transakcjach dokonanych kartami kredytowymi (8,6% wobec 8,0%). W segmencie przedsiębiorstw, gdzie Grupa posiada mniejszy udział niż w segmencie detalicznym, (4,0% w depozytach i w kredytach), ponadprzeciętną pozycję Grupa utrzymuje tradycyjnie w produktach leasingowych i faktoringowych. Grupa prowadzi dystrybucję swoich produktów i usług poprzez sieć 830 placówek, a także kanałami elektronicznymi w tym poprzez bankomaty, Internet, aplikacje telefoniczne i mobilne.
Mimo braku istotnych zagrożeń dla gospodarki Polski i sektora bankowego na 2020 rok, istnieją potencjalne ryzyka, które jeśli się zmaterializują, mogą w nadchodzącym roku mieć istotny wpływ na działalność i wyniki polskiego sektora bankowego (w tym Banku Millennium):
Istnieje także prawdopodobieństwo korzystniejszego scenariusza makroekonomicznego niż zakładany, co może przełożyć się na lepsze wyniki sektora bankowego i Grupy Banku Millennium, w szczególności: