Rok 2019 obfitował w wyzwania na polu zarządzania bazą depozytową. Mimo niekorzystnego otoczenia rynkowego – niskich stóp procentowych, konkurencji ze strony innych banków, rynku nieruchomości i detalicznych obligacji skarbowych oraz dodatkowych zadań związanych z przejęciem Euro Banku – Bank wykorzystał rosnące na rynku środki osób fizycznych. Uwzględniając akwizycję łączny wzrost wolumenu depozytów klientów detalicznych wyniósł w 2019 roku 13,9 mld PLN (+28% r/r) osiągając 63,7 mld PLN. Akwizycja depozytów ze SKOK Piast i Euro Banku, w połączeniu z organicznym przyrostem depozytów klientów Millennium pozwoliła na wzrost udziału rynkowego Banku o 1,1 pp. do 7,26% w listopadzie 2019 roku. Pomimo dynamicznego wzrostu portfela depozytowego, Bank poprawił jego rentowność do poziomu 0,56% (wzrost z 0,52% na koniec 2018 roku) obniżając koszt finansowania o 4 bps.
Po gruntownej przebudowie oferty podstawowych produktów oszczędnościowych w 2017 i 2018 roku, w roku 2019 Bank skoncentrował się na przejęciu portfeli depozytowych integrowanych banków, poprawie rentowności posiadanych pasywów, a w kontekście akwizycji nowych wolumenów – na aktywnym promowaniu i oferowaniu Konta Oszczędnościowego Profit z atrakcyjnym oprocentowaniem dla nowych środków. Cieszyło się ono niesłabnącym zainteresowaniem klientów, w rezultacie czego środki zgromadzone na Kontach Oszczędnościowych Profit przyrosły o ponad 1/3. Odpowiadając na rosnące potrzeby rynku w zakresie lokowania nadwyżek w walutach obcych, Bank kontynuował ofertę promocyjnego oprocentowania rachunków oszczędnościowych w euro i dolarach amerykańskich, co zaowocowało wzrostem deponowanych tam środków o ponad 30%.
Bank konsekwentnie realizował strategię oferowania zdywersyfikowanego portfela produktów inwestycyjnych składającego się zarówno z własnych rozwiązań, jak i produktów zewnętrznych partnerów. W zależności od segmentu klientów na ofertę składały się produkty strukturyzowane, fundusze inwestycyjne, produkty ubezpieczeniowe o charakterze inwestycyjnym lub obligacje.
Bank rozwijał atrakcyjną ofertę produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych, pozwalającą na urozmaicone sposoby lokowania środków. Między innymi na początku roku wprowadził do oferty plany inwestycyjne Millennium TFI. Do wyboru dostępne są teraz trzy plany różniące się wysokością potencjalnego zysku i poziomem ryzyka. W ramach każdego z planów środki inwestowane są w fundusze Millennium TFI. Bank nie pobiera opłat manipulacyjnych za nabycie jednostek uczestnictwa, a minimalna kwota inwestycji to 500 zł. Nowa oferta dostępna jest dla klientów każdego segmentu, w segmencie klientów masowych stanowiąc filar oferty inwestycyjnej.
Bank uruchamiał również cykliczne promocje dotyczące wysokości opłat manipulacyjnych za nabycie funduszy. Kontynuowana była też strategia premiowania korzystania z kanałów zdalnych poprzez obniżkę o dodatkowe 50% opłat manipulacyjnych za nabycie jednostek uczestnictwa.
Realizując wymogi przepisów prawa Bank dokonał wysyłki raportów ex-post prezentujących koszty poniesione przez klientów posiadających w 2018 roku produkty inwestycyjne. Bank na bieżąco dostosowywał swoją działalność zgodnie ze stanowiskami UKNF w zakresie przyjmowania tzw. zachęt.