Kontynuacja pozytywnych trendów w otoczeniu gospodarczym w Polsce, potwierdzona wysokim wzrostem PKB na poziomie ok 5%, wpłynęła na poprawę wyników polskiego sektora bankowego w 2018 roku. Tempo przyrostu depozytów ogółem w sektorze bankowym przyspieszyło do poziomu 8,5% rocznie (dane NBP), szczególnie mocno w segmencie gospodarstw domowych (+9,8% rocznie). Podobnie wzrost kredytów ogółem osiągnął poziom 7,6% rocznie i tyko częściowo wspomagany był aprecjacją walut obcych do PLN. Szczególnie silne było tempo wzrostu kredytów dla przedsiębiorstw (8,5%), choć kredyty detaliczne utrzymywały również wysoki poziom wzrostu: 7,0% rocznie. W konsekwencji, wskaźnik Kredyty/Depozyty dla całego sektora obniżył się nieznacznie w ciągu 2018 roku do poziomu poniżej 96%.
Silny wzrost wolumenów biznesowych przyniósł wzrost dochodów odsetkowych netto, który pozostał głównym czynnikiem poprawy zyskowności polskich banków w roku 2018 (+5,2%). Niekorzystna sytuacja na rynkach kapitałowych przyniosła spadek całkowitych dochodów z prowizji i opłat netto (-10,5%) w porównaniu z 2017 rokiem. Koszty operacyjne i rezerwy na ryzyko wzrosły w roku 2018 w porównaniu z rokiem poprzednim, ale mimo to łączny zysk netto polskiego sektora bankowego wyniósł 14,7 mld PLN w 2018 roku, czyli wzrósł o 7,5% rocznie.
Polski sektor bankowy utrzymuje również bardzo silną pozycję kapitałową. W grudniu 2018 roku, kapitały własne banków polskich osiągnęły poziom 206 mld PLN, a wskaźnik wypłacalności wzrósł do 19.1% (Łączny Wskaźnik Kapitałowy – TCR) oraz do 17,2% (wskaźnik Tier 1). KNF potwierdził w 2018 roku stosowanie tych samych co w poprzednim roku, restrykcyjnych zaleceń odnośnie polityki dywidendowej dla banków. Jednocześnie KNF dokonał przeglądu buforów innych instytucji o znaczeniu systemowym oraz buforów filara 2 dotyczących ekspozycji w walutowe kredyty hipoteczne. Dodatkowo, ogólnosystemowy bufor zabezpieczający został zwiększony od początku 2019 roku o 0,625% do docelowego poziomu 2,5%. Utrzymywanie wysokich buforów i wskaźników kapitałowych przez polskie banki jest elementem pozytywnym z punktu widzenia ryzyka, aczkolwiek negatywnie wpływa na rentowność kapitału zaangażowanego przez akcjonariuszy banków (słabszy wskaźnik ROE i ograniczona dywidenda).
2018 rok przyniósł kontynuację procesu rosnącej koncentracji w polskim sektorze bankowym. Santander Bank (poprzednia nazwa BZ WBK), trzeci co do wielkości bank w Polsce, sfinalizował w listopadzie prawne i operacyjne połączenie z zakupioną częścią Deutsche Bank Polska. W październiku sfinalizowana została transakcja zakupu większości banku Raiffeisen Polska przez BGŻ BNP Paribas. W wyniku tej transakcji, BNP Paribas Polska awansował na szóstą pozycję wśród banków w Polsce pod względem wielkości aktywów. Na koniec września 2018 roku, 5 największych banków polskich posiadało 51% aktywów ogółem całego sektora.
Na koniec 2018 roku Grupa Banku Millennium znajdowała się na 7 miejscu wśród największych banków komercyjnych w Polsce wg aktywów ogółem i depozytów. Udział Banku w rynku wynosił 5,3% w depozytach oraz 4,6% w kredytach. Grupa Banku Millennium, składająca się z samego Banku oraz spółki leasingowej, towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz domu maklerskiego, utrzymuje relatywnie silniejszą pozycje w segmencie gospodarstw domowych (6,2% w depozytach oraz 5,6% w kredytach, w tym 7% w kredytach hipotecznych i 8% w transakcjach dokonanych kartami kredytowymi). W segmencie przedsiębiorstw, gdzie Banku Millennium posiada mniejszy udział niż w segmencie detalicznym (3,9% w depozytach i 3,3% w kredytach), ponadprzeciętną pozycję Grupa Banku utrzymuje tradycyjnie w produktach leasingowych i faktoringowych. Grupa prowadzi dystrybucję swoich produktów i usług poprzez sieć 361 oddziałów, a także kanałami elektronicznymi w tym poprzez bankomaty, Internet, aplikacje telefoniczne i mobilne.
Według prognoz Banku rok 2019, mimo przewidywanego niewielkiego spowolnienia aktywności gospodarczej, powinien przynieść utrzymanie wysokiego tempa wzrostu wolumenów tak kredytowych jak i depozytowych. Strona kredytowa będzie wspomagana spodziewaną odbudową poziomu inwestycji przedsiębiorstw, a także wysokim poziomem konsumpcji oraz rosnącym popytem na rynku nieruchomości. Po stronie depozytów, silny wzrost powinien być utrzymany dzięki dalej rosnącym dochodom polskich gospodarstw domowych.
Mimo korzystnych prognoz dla sytuacji gospodarczej Polski i sektora bankowego na 2019 rok, istnieją też potencjalne zagrożenia, które jeśli się zmaterializują, mogą w nadchodzącym roku mieć istotny wpływ na działalność i wyniki polskiego sektora bankowego (w tym Banku Millennium):
Łącznie z opisanymi powyżej projektami, w chwili obecnej w Sejmie złożone zostały cztery projekty ustaw i w konsekwencji nie jest możliwe oszacowanie wpływu proponowanych regulacji na sektor bankowy i Grupę. Jednakże o ile któryś z projektów zostanie wdrożony i stanie się obowiązkowy do wykonania przez banki, może to doprowadzić do znacznego obniżenia rentowności Grupy oraz jej pozycji kapitałowej.
Istnieje także prawdopodobieństwo korzystniejszego scenariusza makroekonomicznego niż zakładany, co może przełożyć się na lepsze wyniki sektora bankowego i Grupy Banku Millennium, w szczególności: