Brak notatek
Koszyk jest lusty
Wyślij do drukarki
Usuń
Raport finansowy i społeczny 2018

List Prezesa Zarządu

Szanowni Państwo,

Z prawdziwą przyjemnością zapraszam Państwa do lektury Raportu Rocznego za 2018 rok, zwłaszcza że był to rok pełen sukcesów. Osiągnęliśmy rekordowe w  trzydziestoletniej historii Banku wyniki oraz podjęliśmy przełomowe decyzje, które wprowadzają Bank w zupełnie nową fazę rozwoju. W czerwcu złożyliśmy w Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zezwolenie na utworzenie banku hipotecznego, a w listopadzie podpisaliśmy umowę zakupu Euro Banku.

Najlepszy wynik w historii:

Kontynuując założony w średnioterminowej strategii wzrost organiczny, w 2018 roku odnotowaliśmy rekordowy zysk netto w wysokości 761 mln zł i pozyskaliśmy ponad 200 tysięcy nowych klientów. Wzrost liczby klientów oraz ich rosnąca aktywność przełożyły się na dwucyfrowe wzrosty większości linii biznesowych, w tym portfela kredytów konsumpcyjnych, hipotek złotowych i kredytów dla przedsiębiorstw. Nie byłoby to możliwe bez fantastycznego zespołu pracowników, którzy codziennym zaangażowaniem współtworzą markę Banku Millennium.

Wzrost organiczny dodatkowo wzmocniony zakupem Euro Banku

5 listopada 2018 roku podpisaliśmy z  Société Générale umowę dotyczącą zakupu Euro Banku. Przedmiotem transakcji było nabycie 99,8% akcji Euro Banku. Transakcja efektywnie wykorzystująca nadwyżki kapitału i sytuację płynnościową powinna być sfinalizowana w 1 połowie 2019 roku, po uzyskaniu wymaganych zgód. Późniejsze połączenie z wrocławskim bankiem, wykorzystujące doświadczenia obu organizacji, znacząco zwiększy zysk i skalę naszego działania, a w dłuższej perspektywie przyniesie solidny zwrot z inwestycji.

Zadowoleni klienci i rynek

Klientocentryzm i dbałość o najwyższej jakości doświadczenie klienta były kluczem do wszystkich prowadzanych przez nas działań. Dzięki temu wzrost liczby klientów szedł w parze z ich satysfakcją – 93% klientów detalicznych było zadowolonych ze współpracy z nami, a 53% korporacyjnych polecało nas innym. W 2018 roku byliśmy najczęściej polecanym bankiem komercyjnym w Polsce z lojalnością mierzoną najwyższym na rynku wskaźnikiem NPS=61. Po raz kolejny znaleźliśmy się na podium we wszystkich kategoriach rankingu „Przyjazny Bank Newsweeka” (m.in. 1 miejsce w kategorii „Bankowość mobilna”).

Innowacyjność i dalsza digitalizacja

W dobie powszechnej smartfonizacji kontynuowaliśmy model biznesowy oparty na dalszej cyfryzacji i rozwoju rozwiązań mobilnych. Ponownie zwiększyliśmy udział kanałów cyfrowych w sprzedaży produktów, a z bankowości mobilnej, wzbogaconej m.in. o chatbota, korzystało już prawie 1 mln klientów. W raporcie Deloitte, który ocenia cyfrową dojrzałość banków w prawie 40 krajach Europy i Bliskiego Wschodu, znaleźliśmy się w gronie cyfrowych liderów regionu. Opisano nas jako bank dojrzały cyfrowo, dobrze przygotowany do wyzwań otwartej bankowości, oferujący już teraz wiele usług pozabankowych.

Bank bez barier, zaangażowany społecznie

Chcemy, by wszyscy klienci, w tym osoby niepełnosprawne, czuli się z nami komfortowo. Wyeliminowanie barier cyfrowych, infrastrukturalnych i fizycznych w dostępie do usług było istotną częścią strategii na 2018 rok. Za dostosowanie strony internetowej banku do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących wygraliśmy konkurs „Strona internetowa bez barier”. Angażowaliśmy się również w przedsięwzięcia kulturalne, edukacyjne i społeczne. Po raz kolejny znaleźliśmy się w składzie Respect Index – indeksie spółek działających zgodnie z najlepszymi standardami CSR.

Co przed nami?

Kluczowym celem w 2019 roku będzie efektywne połączenie dalszego rozwoju organicznego ze skuteczną integracją z Euro Bankiem. Finalizacja transakcji kupna Euro Banku powinna nastąpić w pierwszej połowie, a fuzja operacyjna w drugiej połowie roku. Równolegle planujemy uzyskać stosowne licencje i rozpocząć działalność operacyjną banku hipotecznego, co da nam możliwość emisji listów zastawnych. Kolejnym elementem będzie pełne wdrożenie unijnej dyrektywy PSD2, która otworzy, a tym samym zrewolucjonizuje rynek płatności i innych usług finansowych w Polsce. Nadal chcemy być liderem innowacji, przynosić stabilne zyski oraz dbać o zadowolenie klientów.

Joao Bras Jorge
Prezes Zarządu Banku Millennium